PRIS PÅ KØREKORT - PRISER PÅ ET KØREKORT

Pris på kørekort – Når man skal til at tage et kørekort, kan det være svært at overskue prisen på et kørekort. Vi har her på siden skrevet de udgifter, som dukker op, når man skal tage et kørekort. Er du i tvivl om noget, kan du altid ringe til køreskolen for mere info. Du har også muligheden for at komme forbi til en gratis info aften, hvor en kørelærer vil gennemgå priser og kørekort forløbet.

projektor

Hvordan tilmelder jeg mig?

Du behøver ikke at tilmelde dig, mød blot op til et holdstart.​

Hvornår kan jeg starte?

Vi starter nye hold op hver eneste uge, læs mere under holdstart.​

Hvornår må jeg begynde?

Du kan begynde på dit kørekort 3 måneder før du fylder 17 år.​

Priser

Lovpakke til bil

11.999,-
 • Ubegrænset teoriundervisning til du består
  (Du skal tage min. 29 lektioner)
  Listepris 3500,-
 • 4 Lektioner på manøvrebane
  (inkl. leje af manøvrebane og bil inkl. forsikring)
  Listepris 2200,-
 • 16 Lektioner på vej (16 x 45 min.)
  Listepris 16 x 400 = 6400,-
 • 5 Lektioner på glatbane
  (inkl. Leje af glatbane og bil inkl. forsikring)
  Listepris 2500,-
 • Lektionsplan
 • Evaluerende teoriprøver
 • Pakkerabat spar 2.601,-

Andre udgifter

Udgifter som altid
kommer ud over pakken
 • *Førstehjælpsbevis 850,-
  (skal bestilles hos alliance trafikskole)
 • Lægeerklæring
  ca. 250-400,- (hos din læge)
 • Prøvegebyr til politiet 600,-
  (Administrationsgebyr 200,-)
 • Leje af bil og en lektions kørsel før praktisk prøve 1200,-
  (København)
 • Teoribog og online teoriprøver 500,-
 • Evt. ekstra kørelektioner (1x45 min.) 400,-
  Kørsel efter kl 18.00 på hverdage (50,- ekstra pr. lektion)
  Kørsel i weekend (100,- ekstra pr. lektion)
 • *Hvis førstehjælp ikke bestilles hos Alliance Trafikskole er lovpakke prisen 12.499,- Lovpakken er gyldig i 1 år. Holdes der pause på mere end 3 mdr. i forløbet udløber lovpakken. Betaling kan opdeles. det koster 500,- pr. opdeling

Gratis Holdstart

Kom til en gratis og uforpligtende introduktion på en af køreskolens afdelinger og hør nærmere omkring køreuddannelsen. Du behøver ikke tilmelde dig – bare mød op. Så får du også muligheden for at se skolen og møde kørerlærerne.

Vores gratis introduktion tæller samtidigt for første teorilektion. Her vil vi fortælle dig hvordan man tager et kørekort. Samtidigt gennemgår vi også en helt masse praktiske ting omkring kørekortet.

PRIS PÅ KØREKORT

Har du længe søgt på nettet, uden at finde den helt rigtige pris på kørekort til dig? I så fald kan du godt indstille søgningen, og i stedet læse med herunder. Hos Alliance Trafikskole pakker vi ikke tingene ind, men siger dem i stedet lige ud. Dette betyder at du hurtigt kan få et overblik over vores priser, uden at du senere hen bliver overrasket, over store ekstra omkostninger, som du ikke var klar over.

Vores erfaring siger, at dette er den bedste måde at gøre det på, eftersom de færreste kan lide ubehagelige overraskelser. Hvis du vil skabe dig et solidt overblik over vores priser, skal du blot læse med herunder.

PRIS PÅ KØREKORT

Her hos Alliance Trafikskole koster det ikke mere end lovpakken + de sædvanlige ekstra omkostninger, at erhverve sig et kørekort. Vores pris på kørekort er som sagt iblandt landets billigste, samtidig med vi har en unik og fleksibel betalingsordning, som betyder du ikke behøves betale det hele på én gang. Hvis vi lige skal runde prisen helt af, indebærer de sædvanlige ekstra omkostninger, prøvegebyr til politiet, førstehjælpskursus igennem Alliance Trafikskole og leje af bil til selve prøven. Herudover får du naturligvis en gratis køretimer før selve prøven, således du føler dig godt til rette, før det gælder. Prisen her gælder i en begrænset periode, hvorefter den stiger til normalprisen på, som dog stadig er noget billigere end mange af konkurrenterne.

Herudover er det også de færreste trafikskoler, som kan tilbyde dig så professionelle og erfarne kørelærere, som helt sikkert kan hjælpe dig frem til at blive tryg på vejene. Vi sætter en ære i at lærer vores elever alt første gang, således de ikke kommer tilbage, men i stedet består første gang. Dette gælder for såvel teoriprøven som køreprøven.

Scroll to top